PHP Dersleri – Foreach Kullanımı ve Örnekleri

PHP

php foreach dizi içerisindeki öğeleri döngü içerisinde listelememize yaramaktadır . Yani bir sepet düşünün bu sepet içerisinde onlarca ürün olsun bu ürünleri ekrana yazdırmak istediğimizde tek tek yazmak yerine döngüler sayesinde yaparız . Php döngüleri arasında en çok kullanılardan biri de foreach dir .

$sepet = array('elma','armut','muz','nane','kivi','şeftali');

foreach($sepet as $urun){
    echo "$urun<br/>";
}

Yukarıda gördüğünüz şekilde sepet adında bir dizi oluşturulmuş ve bu dizi içerisinde de ürünler bulunmaktadır . İşte bu sepet dizisi içerisindeki ürünleri teker teker yazmak yerine bir döngü yardımıyla rahatlıkla yapabiliyoruz. Şimdi aynı örneği farklı bir şekilde deneyelim bu sefer dizimizde bir farklılık olacak .

<?php 
$sepet = array(
  'urun1'=>'deneme',
  'urun2'=>'armut',
  'urun3'=>'muz',
  'urun4'=>'nane',
  'urun5'=>'kivi',
  'urun6'=>'şeftali'
  );
foreach($sepet as $uruntipi => $urunadi ){
    echo "Ürün Tipi :".$uruntipi." Ürün Adı :".$urunadi."<br/>";
}

yukarıdaki yazım şeklinde key ve key’e karşılık gelen değeri yazdırmış olduk . Örnekler de gördüğünüz gibi foreach ile dizideki her bir elemana sırayla ulaşmış olduk . Foreach çalışma şeklinde döngü dizideki eleman sayısı kadar dönecektir ve döngü ilk indis olan 0 dan başlar . Her bir döngüde indis 1 artarak devam eder . Her bir döngü içerisinde dizinin değerleri bir değişkene atanmış olur ve bu şekilde her bir elemana ulaşabiliriz. Döngüler ile koşulları birlikte kullanarak farklı örnekler elde edebilirsiniz . Bunlarla alakalı olarak ilerleyen dersler de farklı kullanım şekillerini de inceleyeceğiz.

 

Yorum Ekle