Git Nedir Ne İşe Yarar ve Git Kullanımı

git lab

git nedir

Git sürüm kontrol sistemidir . Git hub gibi servislere olan ihtiyaç aslında ekip olarak çalışıyorsanız ve geliştiricilerin geliştirme sürecini daha kontrollü yapması için tasarlanmıştır .  Bir çok yazılım geliştirici şu sıralar Git Hub ve GitLab kullanmaktadır. Peki git nasıl kullanılır ve temel komutlar nedir ? Şimdi bunları en temelden başlayarak inceleyelim .

Git Kurulumu

http://git-scm.com/downloads adresine girerek buradan işletim sisteminize uygun olan sürümü indirin ve klasik kurulumu bilgisayarınıza yapın . Ayrıca Linux türevi bir işletim sistemi kullanıyorsanız aşağıdaki komut ile kurulum yapabilirsiniz .

sudo apt-get install git

Kurulum bilgisayarınız da tamamlandıktan sonra Windows Başlangıç menüsünden Git klasöründe bulunan “Git Bash“‘i çalıştırıp Git’in komut satırı ara yüzünü kullanmaya başlayabiliriz. Eğer Git komut satırına eriştiyseniz ve aşağıdaki komutu çalıştırıp Git kurulumun da hangi sürümü kullandığınızı öğrenebilirsiniz .

git --version

Git Temel Ayarlar ve Başlangıç

Git kurulumunu başarılı şekilde tamamladıysanız şimdi git kullanmaya başlamak için birkaç ufak ayar yapmamız gerekecek . Bu ayarlar güncellemelerin , değişikliklerin kim tarafından yapıldığını belirtmek için gerekli olacaktır ve bu ayarları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz . Git ayarlarını yapabilmek için aşağıdaki komut kullanılmaktadır .

git config

Git için yapmış olduğunuz ayarlar belirli koşullara göre disk üzerinde belirli yerlere yazılır .

1. Git System : Git ayarları eğer /etc/gitconfig dosyası içerisine yazıldıysa “Tüm kullanıcılar ve projeler” için geçerli olacaktır . Eğer bu şekilde bir işlem uygulamak istiyorsanız ;

git config --system

2. Git Global : Git ayarları eğer aşağıdaki komut ile çalıştırılırsa “Sizin kullanıcınız” için geçerli olacaktır .

git config --global

3. Git Local : Projeniz içerisinde git version kontrolünde ise ./git/config isminde bir dosya görmelisiniz  Yerel düzeyde git kullanım için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz bulabilirsiniz.

git config --local

Yukarıdaki git seviyelerini anladıysanız artık Git Kullanıcı tanımlamasına geçebiliriz. Git hesabınıza e-posta adresi tanımlama işlemini aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

git config --global user.email "serhat@serhatalpaslan.com"

Ayrıca git servisi için kullanılan ayarları görüntülemek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

Global ayarları görmek için ;
git config --global -l

Sistem genelindeki ayarları görmek için 
git config --system -l

Proje genelindeki ayarları görmek için
git config --local -l

Ayrıca git nedir ve git komutlarını kullanmaya başlamak için bu komutların tamamını çok iyi öğrenmeniz gerekli . Bununla beraber için git hub üzerinde bir hesap açarak bol bol denemeler yapmanızı tavsiye ederim . Git hub hesabı açmak için bu linki kullanabilirsiniz . Ayrıca Git Commit , Revert , Diff Nedir ve Nasıl Kullanılır ? ile alakalı derslerimizi de inceleyin .

Sonuç olarak git komutlarını öğrenmek istiyorsanız bol bol deneme yanılma yapın !!!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir