Git Commit , Revert , Diff Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

git kullanımı ve git derslerigitlab , github dersleri ve git komutları

Git Nedir ve Bu dersimiz de git commit , git commit revert , git commit ve git commit message , git commit geri alma nasıl yapılır bunlara bir göz atacağız .

Git Commit 

Git’e servisine eklenen dosyaları artık önbellekten kaldırarak Git e ekleme işlemine Commit denir . Daha önceki Git hub derslerimizde git add gibi komutların nasıl kullanıldığını öğrenmiştik. Git add komutu aslında yapılan değişiklikleri geçici olarak saklar ve commit işlemi gerçekleştikten sonra kaydetmiş oluruz .

//Aşağıdaki komut ile ön bellekteki değişiklikleri kaydetmemize yarar
git commit

Git Push

Daha önce commit etmiş olduğunuz değişiklikleri karşı tarafa yazmaya yarayan komuttur.

git push origin master

Git Pull

Sunucuya yüklemiş olduğunu değişikleri yerel repository de birleştirir.

git pull

Git Revert 

Git Revert yapmış olduğunuz commitleri geri almak için kullanılmaktadır.

// aşağıdaki kodu önce çalıştırarak revert etmek istediğiniz hash kodunu bilmeniz gerekli . Aşağıdaki kod ile bunu öğrenebilirsiniz.Aslında bu işlemi git revert last commit olarak da düşünebilirsiniz.
git log

// Yukarıdaki kod yardımıyla öğrendiğimiz hash kodu aşağıdaki şekilde yazıyoruz.
git revert hash_kodunuz

Yukarıdaki örnek belirli bir hash kod için geri almayı gerçekleştirir ancak bunun daha fazlasına bazı durumlarda ihtiyacınız olabilir .

Git Diff

Git hub yani git servisi üzerindeki değişiklikleri görmek istediğinizde kullanmanız gereken komuttur. Bu komut size dosya üzerindeki yaptığınız değişiklikleri gösterecektir.

git diff metin.txt

Git Reset

Henüz push etmediğiniz değişiklikleri geri alacaktır . Genellikle bu işlem Git Revert ile karıştırılmaktadır ve dikkali olarak kullanılmasını öneriyorum.

// Aşağıdaki komut en son yapmış olduğunuz commit'e veya son yaptığınız push'a dönmenizi sağlayacaktır.  git reset --hard HEAD

Git reset ile bilmeniz gerekenler ayrıca –hard parametresi ile yapılan değişikliklerin kaybolmasını sağlayacaktır . Eğer bu değişikliklerin kaybolmasını istemiyorsanız –soft parametresini kullanmanızı tavsiye ederim . Ayrıca daha önce belirtiğim gibi yukarıdaki komut yapılan son commit veya son push’a dönülmesini sağlayacaktır. Eğer farklı bir şekilde yani bir kaç commit öncesine dönmek isterseniz aşağıdaki şekilde bir kullanıma ihtiyacınız olacak.

//Aşağıdaki komut bir önceki commit'e dönmenizi sağlayacaktır.
git reset --hard HEAD~1

//Aşağıdaki komut iki önceki commit'e dönmenizi sağlayacaktır.
git reset --hard HEAD~2

Daha önce hazırlanan git kullanımı derslerine de göz atmanızı tavsiye ederim . Ayrıca ;

Bu kaynakları da inceleyerek git nedir i daha iyi anlayabileceksiniz .

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.