Git Commit , Revert , Diff Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

git kullanımı ve git derslerigitlab , github dersleri ve git komutları

Git, version control sistemi olarak kullanılan popüler bir araçtır. Git, dosyalarınızı ve kodlarınızı saklamak, değiştirmek ve geri döndürmek için kullanabileceğiniz özellikler sunar. Bu makalede, Git’in en temel komutlarından bazılarını inceleyeceğiz: commit, revert ve diff.

Git Commit 

Bu komut, dosyalarınızda yaptığınız değişiklikleri saklamanıza olanak tanır. Commit, dosyalarınızın geçerli durumunu saklar ve daha sonra bunları geri döndürmenizi sağlar.

//Aşağıdaki komut ile ön bellekteki değişiklikleri kaydetmemize yarar
git commit

Git Push

Daha önce commit etmiş olduğunuz değişiklikleri karşı tarafa yazmaya yarayan komuttur.

git push origin master

Git Pull

Sunucuya yüklemiş olduğunu değişikleri yerel repository de birleştirir.

git pull

Git Revert 

Bu komut, daha önce yaptığınız bir commit’i geri almanıza olanak tanır. Bu, dosyalarınızda yaptığınız değişiklikleri geri döndürmenizi sağlar.

// aşağıdaki kodu önce çalıştırarak revert etmek istediğiniz hash kodunu bilmeniz gerekli . Aşağıdaki kod ile bunu öğrenebilirsiniz.Aslında bu işlemi git revert last commit olarak da düşünebilirsiniz.
git log

// Yukarıdaki kod yardımıyla öğrendiğimiz hash kodu aşağıdaki şekilde yazıyoruz.
git revert hash_kodunuz

Yukarıdaki örnek belirli bir hash kod için geri almayı gerçekleştirir ancak bunun daha fazlasına bazı durumlarda ihtiyacınız olabilir .

Git Diff

Bu komut, dosyalarınızda yaptığınız değişiklikleri görmenizi sağlar. Bu komut, sadece dosyalarınızda yaptığınız değişiklikleri gösterir ve bunların nasıl değiştirildiğini gösterir.

git diff metin.txt

Git Reset

Henüz push etmediğiniz değişiklikleri geri alacaktır . Genellikle bu işlem Git Revert ile karıştırılmaktadır ve dikkali olarak kullanılmasını öneriyorum.

// Aşağıdaki komut en son yapmış olduğunuz commit'e veya son yaptığınız push'a dönmenizi sağlayacaktır.  git reset --hard HEAD

Git reset ile bilmeniz gerekenler ayrıca –hard parametresi ile yapılan değişikliklerin kaybolmasını sağlayacaktır . Eğer bu değişikliklerin kaybolmasını istemiyorsanız –soft parametresini kullanmanızı tavsiye ederim . Ayrıca daha önce belirtiğim gibi yukarıdaki komut yapılan son commit veya son push’a dönülmesini sağlayacaktır. Eğer farklı bir şekilde yani bir kaç commit öncesine dönmek isterseniz aşağıdaki şekilde bir kullanıma ihtiyacınız olacak.

//Aşağıdaki komut bir önceki commit'e dönmenizi sağlayacaktır.
git reset --hard HEAD~1

//Aşağıdaki komut iki önceki commit'e dönmenizi sağlayacaktır.
git reset --hard HEAD~2

Bu komutlar, Git kullanırken sık sık kullanılan temel komutlar arasındadır. Bu komutları kullanarak, dosyalarınızı ve kodlarınızı saklamak, değiştirmek ve geri döndürmek için özellikler sunar.

Git kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, sürekli olarak commit yapmaktır. Bu, dosyalarınızda yaptığınız değişiklikleri sürekli olarak izlemenizi ve geri döndürmenizi sağlar. Ayrıca, Git Revert komutu ile yaptığınız hataları geri döndürebilirsiniz.

Daha önce hazırlanan git kullanımı derslerine de göz atmanızı tavsiye ederim . Ayrıca ;

Bu kaynakları da inceleyerek git nedir i daha iyi anlayabileceksiniz .

Yorum Ekle