MongoDb Kurulumu

Brew ile MongoDB Kurulumu

MongoDB Kurulumu MacOS işletim sistemi üzerinde Brew ile kurulumu, kolay ve hızlı bir süreçtir. İlk olarak, Homebrew’un yüklü olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Terminal penceresini açıp “brew -v” komutunu çalıştırarak Homebrew’un durumunu kontrol edebilirsiniz. Eğer yüklü değilse, “https://brew.sh/” adresinden yükleme talimatlarına ulaşabilir ve Homebrew’u yükleyebilirsiniz.

Daha sonra, MongoDB‘yi kurmak için “brew install mongodb” komutunu çalıştırmanız gerekmektedir. Kurulum tamamlandıktan sonra, veritabanı dizini oluşturmalısınız. Bunun için “mkdir -p /data/db” komutunu kullanabilirsiniz.

MongoDB’yi başlatmak için “mongod” komutunu çalıştırmanız gerekmektedir. Başka bir terminal penceresi açıp MongoDB ile bağlantı kurmak için “mongo” komutunu çalıştırabilirsiniz. Başarılı bir kurulum yapıp yapmadığınızı doğrulamak için “db.version()” komutunu kullanabilirsiniz.

Eğer kurulum sırasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, MongoDB dökümanlarına başvurabilirsiniz. Bu adımları takip ederek, MongoDB’nin Brew ile MacOS işletim sistemi üzerinde kolay ve hızlı bir şekilde kurulumunu yapabilirsiniz.

Yorum Ekle