En basit haliyle Javascript Constructor kullanımı nasıldır ?

javascript class nedir ve nasıl kullanılır ?

Javascript Constructor Nedir ?

Önceki javascript derslerimiz de class kullanımı makalemizi henüz okumadıysanız bu makaleye başlamadan önce okumanızı tavsiye ederim . Gelelim javascript içerisinde Constructor kullanımına , Constructor bir sınıfın yeni bir örneği oluşturulduğu zaman çağrılan bir fonksiyondur. Bu fonksiyon yani Constructor fonksiyonu, sınıfın özelliklerini ve ilk değerlerini class içerisinde ayarlamaya yarar.

JavaScript’te constructor fonksiyonu, sınıfın içinde “constructor” anahtar kelimesi ile tanımlanmakta. Constructor fonksiyonu, sınıfın yeni bir örneği oluşturulduğunda otomatik olarak çağrılır ve örnek özelliklerini ayarlar. Daha önceki örneğimiz de kullandığımız örneği hatırlatmak için benzerini tekrardan yazalım ve inceleyelim .

class Araba {
 // Özellikler
 marka;
 model;
 renk;

 // Constructor fonksiyonu
 constructor(marka, model, renk) {
  this.marka = marka;
  this.model = model;
  this.renk = renk;
 }
}

const araba1 = new Araba("Toyota", "Corolla", "siyah");
const araba2 = new Araba("Ford", "Mustang", "kırmızı");

Daha önceki makalemiz de yazdığımız örneği daha anlaşılır olması için tekrar kullandık bu örnekte, Araba sınıfı oluşturulmuş ve constructor fonksiyonu ile marka, model ve renk özellikleri ayarlandı. Son olarak da araba1 ve araba2 adında iki araba nesnesi oluşturulmuştu.

Örnekte de göreceğiniz gibi Constructor fonksiyonu, sınıfın yeni bir örneği oluşturulduğunda otomatik olarak çağrılır ve örnek özelliklerini ayarlar. Örneğin, araba1 nesnesinin marka özelliği “Toyota”, model özelliği “Corolla” ve renk özelliği “siyah” olarak ayarlandı ve sonuç aldık . Sizlerde benzer örnekler hazırlayarak konuyu daha da pekiştirebilirsiniz .

Yorum Ekle