PHP Dersleri – Heredoc Nedir ve Ne işe Yarar ?

PHP

 

Php heredoc kodun daha okunabilir hale getirebilmek için heredoc ve nowdoc nasıl kullanılır bunları inceleyeceğiz. Kesinlikle öğrenmeniz gerektiğini söyleyebilirim.  Php de değişken kullanırken bazen çift tırnak kullanmanız gerekebilir. Bunlardan kaçmak için \ işareti kullanmanız gerekecetir. İşte bu durumu önlemek ve hata yapma oranını düşürmek için php bize heredoc ve nowdoc gıbı 2 güzel özellik sunmuş. Şimdi bunlara bir örnek ile bakalım ;

<?php

$he = 'Ali';
$she = 'Zeynep';

$text = "$he dedi ki, \"PHP ile yeni bir proje yapacağım yardım edermisin\".
\"Tabiki .\" $she birlikte yapabiliriz .";

echo $text;
?>

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi bir text içerisinde değişkenler kullanmamız gerekti fakat \ işaretleri ile değişkenleri ekleyebildik . Yukarıdaki kullanım şekli hatalıdır diyemeyiz ama bunu daha okunaklı ve daha temiz yazabiliriz. Bu sayede aradan bir kaç ay geçtiği zaman kodlarınızı incelediğinizde kodun daha temiz olduğunu anlayacaksınızdır . Şimdi bunu daha temiz bir şekilde heredoc kullanarak tekrar yazalım.

<?php
$he = 'Ali';
$she = 'Zeynep';

$text = <<<TEXT
$he dedi ki PHP ile yeni bir proje yapacağım yardım edermisin.
Tabiki . $she birlikte yapabiliriz ..
TEXT;

echo $text

?>

Yukarıdaki örneğin daha basit olduğu ortada ayrıca bu size daha fazla kolaylık ve hata yapma olasılığınızı düşürecektir . Aklınıza şu soru gelebilir  “Bu metin içerisinde tırnak yada çift tırnak kullanılır mı?”  Evet , kesinlikle kullanabilirsin ve kullanmak için başka birşey yapmanıza gerek yok .

Heredoc Nasıl Çalışır ?

Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi ilk önce <<< şeklinde operatör eklemelisiniz ve hemen ardından bir tanımlayacı yazın . Bu tanımlayıcı herhangi bir kelime olabilir. Ardından metninizi ve metin içerisinde kullandığınız değişkeni ekleyin ve metnin sonuna tanımlayıcıyı tekrar yazın .

heredoc

heredoc içerisinde tanımlayıcı kullanırken yalnızca alfasayısal karakterler ve alt çizgiler içermeli ve bir alt çizgi veya rakam olmayan bir karakterle başlamak zorundadır . Kapanış tanımlayıcısını kullanırken de ;

  • Satırın ilk sütununda başlamalıdır.
  • Noktalı virgül (;) dışında başka karakter içermemelidir.
  • Kapanış tanımlayıcısından önceki ve sonraki karakter yeni satır karakteri olmalıdır.

Daha fazla bilgi için php web sitesini ziyaret edebilirsiniz .

Yorum Ekle